Piaskowanie zębów
Wykonywane przez nas piaskowanie zębów polega na usuwaniu osadu nazębnego powstałego po kawie, herbacie, papierosach, jak również niedokładnym szczotkowaniu zębów. Zabieg wykonywany jest przy użyciu urządzenia – piaskarki. Mikroskopijne ziarna piasku (dwuwęglanu sodu) wyrzucane są pod ciśnieniem wraz ze strumieniem wody.
Należy pamiętać, że efekt piaskowania można utrzymać przez dłuży czas, zachowując dobrą higienę jamy ustnej. Ze względu na skład proszku używanego do zabiegu piaskowania nie należy wykonywać u chorych na astmę i stosujących dietę małosolną.
UWAGA! Nie należy pić kawy, herbaty oraz palić papierosów do trzech godzin po zabiegu, gdyż zęby pozbawione są warstwy ochronnej chroniącej je przed przebarwieniami (proteiny zawarte w ślinie potrzebują właśnie 3 godz. na odbudowę tej warstwy).
Zabieg piaskowania zębów wykonujemy w naszym gabinecie stomatologicznym zlokalizowanym w Krakowie.
Na czym polega piaskowanie zębów?
Piaskowanie zębów jest jednym z najprostszych zabiegów stomatologii estetycznej. Pozwala ono na przywrócenie naszym zębom dawnego bielszego koloru i blasku. Jest to zabieg kosmetyczny, polegający na usunięciu przebarwień, osadu i kamienia nazębnego (skaling) na zębach za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących (wodorowęglan sodu) i innych substancji (w tym pęcherzyków powietrza). Z uwagi na fakt, że piaskowanie nie jest zabiegiem leczniczym, może być wykonywane nawet przez higienistę dentystycznego (nie tylko przez stomatologa).
Zabieg polega na systematycznym czyszczeniu wszystkich widocznych powierzchni każdego z zębów. Pacjent musi dość często wypluwać charakterystyczną, dość słoną zawiesinę; można też użyć odsysacza, co w dość dużym stopniu eliminuje ten problem. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, chociaż pacjent może odczuwać pewien dyskomfort związany z długotrwałym otwarciem ust, słonym smakiem płynu i jego ciśnieniem kierowanym w stronę nie tylko zębów, ale i dziąseł oraz języka.
W ostatnim czasie stosuje się piaskowanie do leczenia próchnicy. Strumień cząsteczek wraz ze sprężonym powietrzem usuwa chore tkanki zęba pozostawiając zdrowe nienaruszone. Metoda jest bezbolesna i może zastępować tradycyjne borowanie – abrazja powietrzna.
Piaskowanie zębów dzieli się na naddziąsłowe i poddziąsłowe. Za pomocą pierwszego z wymienionych rodzajów pozbywamy się osadu zgromadzonego na części zęba, która znajduje się ponad dziąsłem. Podczas wykonywania tego zabiegu stosuje się piasek o twardszych drobinkach, dzięki czemu skutecznie usuwane są nawet najintensywniejsze przebarwienia. Zabieg ten jest w pełni bezpieczny – nie niesie ryzyka uszkodzenia szkliwa. Po jego zakończeniu zęby polerowane są specjalnymi gumkami. Z kolei piaskowanie poddziąsłowe wykonuje się w celu usunięcia osadu i przebarwień zlokalizowanych w okolicy kieszeni zębowych. Do jego przeprowadzenia stosuje się piasek o miękkich drobinkach, by nie uszkodzić wrażliwego na ból dziąsła. Zabieg ten nie wymaga polerowania zębów po jego zakończeniu.
Po co wykonuje się piaskowanie zębów?
Szkliwo zębów narażone jest na destrukcję w wyniku działania licznych bakterii gromadzących się w obrębie płytki nazębnej. Mogą one przyczynić się również do powstania ubytków próchniczych oraz rozwoju chorób przyzębia. Piaskowanie zębów pozwala skutecznie usunąć gromadzące się bakterie i zniwelować zagrożenie związane z ich występowaniem w jamie ustnej.
Piaskowanie zębów nie jest jednak jedynie zabiegiem profilaktycznym, a wpływa także na poprawę estetyki uśmiechu. Jest to możliwe dzięki temu, że zabieg ten usuwa powierzchniowe przebarwienia, w wyniku czego zęby stają się jaśniejsze i gładsze.
Na zabieg piaskowania zębów powinno się uczęszczać przynajmniej 2 razy w roku, a w przypadku tendencji do powstawania przebarwień i gromadzenia się osadu, ilość zabiegów warto zwiększyć do 4 w roku.