Higienizacja zębów
Wykonywana w naszym gabinecie higienizacja zębów pozwala zadbać o prawidłowy stan jamy ustnej. Usuwa załogi nazębne, takie jak płytka bakteryjna, kamień oraz osad, które stanowią pożywkę dla szkodliwych bakterii. Ponadto regularnie wykonywana higienizacja wzmacnia szkliwo, dzięki czemu zęby są odporniejsze na działanie szkodliwych kwasów i drobnoustrojów. Wzmocnieniu ulegają również dziąsła. Ze względu na to, iż osadzający się na zębach kamień jest widoczny (między zębami pojawia się biały lub żółtawy osad), usunięcie go wpływa również na poprawę estetyki uśmiechu.
Kto powinien korzystać z zabiegów higienizacji zębów?
Zabiegi higienizacji zębów rekomenduje się każdemu, bez względu na wiek. Tworzeniu się kamienia nazębnego sprzyja wiele codziennych czynności np. picie kawy czy palenie tytoniu, a także dieta bogata w produkty zawierające węglowodany i nabiał. Znaczący wpływ na jego powstanie mogą mieć również uwarunkowania genetyczne. Z zabiegów higienizacji powinny korzystać osoby, których zęby są podatne na próchnicę – usuwanie kamienia umożliwia wczesne wykrycie rozwoju próchnicy. Zaleca się przeprowadzać je także u pacjentów noszących aparat ortodontyczny, ponieważ utrudnia on dokładne czyszczenie zębów, w wyniku czego płytka bakteryjna szybciej gromadzi się na ich powierzchni. Higienizacja zwiększa również efektywność wybielania zębów, dlatego można ją wykonać przed tym zabiegiem.
Skaling – usuwanie kamienia nazębnego
Jednym z zabiegów higienizacji zębów wykonywanych w naszym gabinecie stomatologicznym w Krakowie jest skaling. Zabieg ten wykonywany jest mechanicznie, za pomocą skalera ultradźwiękowego, rzadziej narzędzi ręcznych (pacjenci z rozrusznikiem serca). Polega on na usuwaniu złogów nazębnych (głównie tych twardych) powstałych po zmineralizowaniu płytki nazębnej. Czynnikami predysponującymi do odkładania się kamienia jest między innymi skład śliny pacjenta, jego dieta i higiena jamy ustnej.
Kamień nazębny osadza się głównie w przednim odcinku żuchwy i przy zębach trzonowych górnych (tam znajdują się ujścia ślinianek). Ponieważ kamień nazębny powstaje z płytki bakteryjnej, należy pamiętać, że regularne jego oczyszczanie zapobiega chorobom dziąseł, paradontozie i znacznie poprawia higienę jamy ustnej. Końcówki narzędzi ultradźwiękowych nie wywierają żadnego nacisku na ząb, a jedynie powstałe na ich końcu drgania, rozbijają kamień. Zabieg ten należy przeprowadzać minimum dwa razy do roku lub częściej (w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta).