Lakierowanie zębów
W naszej klinice stomatologicznej w Krakowie wykonujemy lakierowanie zębów. Zabieg ten przeprowadzamy w profilaktyce próchnicy zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jego celem jest wzmocnienie szkliwa zębów oraz skuteczne zapobieganie rozwojowi ubytków. Regularne wykonywanie lakierowania zębów pomaga utrzymać zdrowy stan jamy ustnej. U dzieci zaleca się przeprowadzać zabieg lakierowania raz na trzy miesiące, natomiast u dorosłych raz na sześć miesięcy. Polecany jest on szczególnie osobom, które borykają się z nadwrażliwością zębów lub zespołem suchości jamy ustnej, a także pacjentom decydującym się na leczenie ortodontyczne.
Lakierowanie zębów – na czym polega zabieg?
Jest to powlekanie powierzchni zębów warstwą specjalnego preparatu (lakieru fluorowego) o wysokiej zawartości fluoru. Wykonywane jest u pacjentów z uzębieniem stałym w celu zaopatrzenia szkliwa w większą ilość jonów fluorowych, co czyni zęby odporniejszymi na próchnicę. Lakierowanie wykonuje się również w celu pokrycia powierzchni odsłoniętego korzenia, szyjki i zniesieniu wynikającej z tego tytułu nadwrażliwości. Zabieg jest bezbolesny i nie przebarwia zębów.
Lakierowanie przebiega szybko – czas nakładania lakieru fluorowego nie przekracza zazwyczaj 15 minut. Ostateczna długość zabiegu zależy od ilości zębów, na jakiej jest on wykonywany. Przed lakierowaniem dodatkowo można wykonać piaskowanie zębów, co pozwoli oczyścić je z kamienia i osadu nazębnego, a także usunąć przebarwienia. Dzięki temu zabieg lakierowania będzie skuteczniejszy, ponieważ preparat dotrze bezpośrednio do szkliwa zębów.
Zalecenia po lakierowaniu zębów
Po przeprowadzeniu zabiegu lakierowania zębów, pacjent nie powinien spożywać pokarmów przez minimum 45 minut od jego zakończenia. Optymalnym czasem, który pozwala osiągnąć najlepsze rezultaty, jest jednak 4-6 godzin. Ważne jest, aby do końca dnia, w którym nakładano lakier fluorowy, nie szczotkować ani nie nitkować zębów. Ponadto zaleca się nie spożywać pokarmów twardych lub lepkich. Dzięki temu preparat utrzyma się na szkliwie jak najdłużej.